PARK PRIRODE BIOKOVO OTVOREN JE ZA POSJEĆIVANJE! ULAZNICE SE KUPUJU PUTEM WEB SHOPA!

Novosti

16
8/2024

USPJEŠNO ZAVRŠENA MEĐUNARODNA SPELEORONILAČKA EKSPEDICIJA NJEMICA 2024.

U našem Parku prirode Biokovo i UNESCO Geoparku Biokovo-Imotska jezera u razdoblju od 03. - 14. kolovoza održana je međunarodna speleoronilačka ekspedicija NJEMICA 2024.

Organizatori ekspedicije su Speleološko društvo Meandar iz Tučepi i Speleološki odsjek HPK Sv. Mihovil iz Šibenika uz suorganizaciju Parka prirode Biokovo i UNESCO Geoparka Biokovo-Imotska jezera, Komisije za speleologiju HPS / Speleological Committee of CMA, Hrvatskog speleološkog saveza, UIS - Union Internationale de Spéléologie, European Speleological Federation - Fédération Spéléologique Européenne i Hrvatske gorske službe spašavanja.

Voditelj biospeleoloških istraživanja bilo je Društvo za istraživanje i očuvanje prirodoslovne raznolikosti Hrvatske ADIPA.

Jama Njemica je vertikalni speleološki objekt dubine -971 metar kojeg karakteriziraju velike prostrane dvorane i vertikale i podzemno jezero na dubini od -934 m.

Ciljevi ekspedicije bili su nastavak istraživanja nizvodnog sifona zaronom dubljim od -35 metara (zaronom na -66 metara dubine bi jama Njemica dosegla -1.000 metara dubine i time postala prva tisućica koja se ne nalazi na Velebitu), nastavak istraživanja uzvodnog sifona, topografsko snimanje istraženih dijelova i znanstveno uzorkovanje.

Ova ekspedicija okupila je neke od najiskusnijih svjetskih speleoronilaca koji su u svojim zaronima postigli dubinu od – 48 metara, no nisu pronašli prolaz za nastavak jame, čime je neslužbena ukupna dubina jame dosegnula – 982 metra.

Speleoronioci Frédéric Swierczynski , Jonathan Gabris, dr. sc. Petra Kovač-Konrad i Fred Aragon bili su opremljeni najmodernijom opremom koja im omogućava sigurno istraživanje dubokih sifona. Koristeći specijalizirane uređaje za disanje - rebridere, ronioci su imali veću autonomiju pod vodom te smanjenu mogućnost pojave zamućenja, što se često događa kod tradicionalnih ronilačkih tehnika s otvorenim krugom ispuštanja zraka. Podršku ekspediciji dao je i iskusni speleoronioc Branko Jalžić koji je u prethodnim istraživanjima jame Njemice zaronio u isti sifon do dubine od -35 metara.

U ekspediciji je sudjelovalo više od 30 iskusnih speleologa i speleologa pripravnika od kojih je jedan dio provodio istraživanja u jami, a jedan dio je bio zadužen za transport opreme od jame do baznog logora, kao i za samu logistiku. Ispred našeg Parka prirode Biokovo u ekspediciji je sudjelovala Ksenija Protrka, viša stručna savjetnica geolog i speleolog pripravnik.

Komunikacija sa speleolozima unutar i van speleološkog objekta odvijala se putem CaveLink sustava, a u samoj jami su postavljeni bivci sa hranom i opremom za spavanje na dubini od 400, 600 i 900 metara.

Fotografije: Jure Šarić, Ksenija Protrka