

Klima i ekstremni vremenski uvjeti u prirodnom i urbanom okolišu Hrvatske
Projekt 'Klima i ekstremni vremenski uvjeti u prirodnom i urbanom okolišu Hrvatske' (CroClimExtremes) provodi Prirodoslovno-matematički fakultet Sveučilišta u Zagrebu, a voditeljica je prof. dr. sc. Ivana Herceg Bulić. CroClimExtremes se bavi istraživanjima klimatskih promjena i vremenskih ekstrema te njihovog utjecaja na prirodni i izgrađeni okoliš. Projekt financira Hrvatska zaklada za znanost (HRZZ) u trajanju od 31.12.2023. do 30.12.2027. godine. Osim znanstvenih istraživanja, projektnim aktivnostima su predviđene i znanstveno-popularne manifestacije te radionice s ciljem prenošenja znanja i podizanja svijesti opće javnosti o utjecaju klimatskih promjena na okoliš.
Za realizaciju projektnih aktivnosti okupljena je interdisciplinarna istraživačka skupina koja je objedinila tri odsjeka Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu (Fiziku, Geofiziku i Matematiku) uz snažnu potporu suradnika iz drugih institucija s visokim istraživačkim i stručnim kompetencijama: Prirodoslovno-matematički fakultet u Splitu, Državni hidrometeorološki zavod, naša Javna ustanova „Park prirode Biokovo“, Hrvatska gorska služba spašavanja i inozemnih suradnika koji rade u uglednim institucijama – Fizički fakultet (Beograd, Srbija), ICTP (Trst, Italija), Wegener Center for Climate and Global Change (Graz, Austrija).
U sklopu projekta se u suradnji s našom Javnom ustanovom 'Park prirode Biokovo' provodi i istraživanje utjecaja ekstremnih vremenskih uvjeta na klimatska obilježja područja Parka prirode Biokovo. Ovo područje karakterizira iznimno kompleksna topografija i ekstremni klimatski uvjeti te je posebno ranjivo na klimatske promjene s obzirom na njegovu ekološku, turističku i prirodnu vrijednost. Posebna pažnja će se posvetiti detekciji i istraživanju opasnih vremenskih pojava u planinskom području, pa su u tu svrhu postavljeni mjerni instrumenti na poprečnom transektu Biokova uzduž planinarske staze Veliko Brdo – Sveti Jure – Milići, te u Makarskoj i Zagvozdu. Postavljena su 22 mjerna instrumenta koji sadrže senzore za mjerenje temperature i relativne vlažnosti zraka te digitalni zapisivač podataka, te dva kišomjera i jedna automatska meteorološka postaja. Senzori su smješteni u posebnim kućištima kako bi se spriječilo izravno sunčevo zračenje, a ovisno o lokaciji i karakteristikama terena, kućište je postavljeno na drvo, na stijenu ili na za to predviđen stalak. Instrumente će se obilaziti svaka 2-3 mjeseca radi kontrole i prikupljanja podataka, a svi instrumenti i pripadajući dijelovi će se ukloniti po završetku projekta.
Više o projektu: PMF poveznica